Ahsanullah Institute of Technical & Vocational Education & Training
AITVETSince 1995
Professional Education

Teachers & Staffs

PRINCIPAL

Principal

Name: Md.-Rabi-Ul-Hasan
M.Sc. Engg. (Computer)(PUB)
Blood Group: B+
E-mail: rabiqu@gmail.com

VICE-PRINCIPAL

VicePrincipal

Name: A.M.M. Nazmul Haque
B.Sc. Engg. (EEE)
Blood Group: B+
E-mail: nazmul.haque41@yahoo.com

ARCHITECTURE TECHNOLOGY

Reza

Name: D.M.A.Sufian Reza
B.Arch (AUST)
Blood Group: O+
E-mail: reza_aust@live.com

Farah Yasmin

Name: Farah Yasmin
B.Sc.Architecture(AUST)
Blood Group: O+
E-mail: eisa.farah16@gmail.com

CHEMICAL TECHNOLOGY

Tithee

Name: Sadia Afrin Tithee
M.Sc. in Petroleum and Mineral Resources Engineering(BUET),B.Sc. in Applied Chemistry and Chemical Engineering (NSTU)
Blood Group: AB+
E-mail: titheebuet@gmai. com

CIVIL TECHNOLOGY

Kiswar

(Department in Charge)
Name: Kiswar Kamal Biswas
B.Sc. in Tec. Edu (CE)(TTC)
Blood Group: B+
E-mail: kiswarkamal2013@gmail.com

Farida

Name: Farida Yasmin
M.sc in WRE(BUET),B.Sc. in civil(RUET)
Blood Group: O+
E-mail: piyace03@gmail.com

Sabina

Name: Sabina Yesmin
B.Sc. in Tech edu (CE)(Dhaka University)
Blood Group: B+
E-mail: syesmin037@gmail.com

Yahhia

Name: Md. Yahhia Bhuiya
B.Sc. in Tech. Edu(CE)(TTC)
Blood Group: B+
E-mail: yahhiabhuiya@gmail.com

Noman

Name: Md. Noman Hossen
B.Sc. in CE(DUET)
Blood Group: O+
E-mail: Md. nomanduet08@gmail.com

COMPUTER TECHNOLOGY

Mostafizur

(Department in Charge)
Name: Mohammad Mostafizur Rahman
M.Sc. in CSE(PUB)
Blood Group: B+
E-mail: mostafiz_mos@yahoo.com

Afsana

Name: Afsana Hamid
M.Sc. in CSE(UIU),B.Sc. in CSE(AUST)
Blood Group: AB+
E-mail: afsana813@gmail.com

Mansura

Name: Mansura Akther
B.Sc. in CSE(DIU)
Blood Group: AB+
E-mail: mansurahoq22@gmail.com

Ariful

Name: F.M Ariful Islam
B.Sc. Engg. CSE(DUET)
Blood Group: B+
E-mail: arif5023286@gamil.com

Shirin

Name: Mst. Shirin Akter
M.Sc. in CSE(DIU),B.Sc. in CSE(ISTT)
Blood Group: AB+
E-mail: shirinbg11@gmail.com

nasreen

Name: Shamsunnahar Nasreen
B.Sc. in CSE(DUET)
Blood Group: O+
E-mail: labony.11@gmail.com

Snigdha

Name: Rowshan Ara Snigdha
B.Sc. in CSE(Stamford University)
Blood Group: B+
E-mail: rowshanara.snigdha@gmai.com

ELECTRICAL TECHNOLOGY

Maniruzzaman

(Department in Charge)
Name: Md. Moniruzzaman Monir
B.Sc. in Edu.in EEE(TTC)
Blood Group: AB+
E-mail: moniraitvet@gmail.com

Hossian

Name: A. N. M.Hossain
M.Sc in EEE(DUET), B.Sc. in EEE(AUST)
Blood Group: A+
E-mail: hossain_aust@ymail.com

Rakib

Name: Md. Rakibul Hasan
B. Sc. in EEE(UIU)
Blood Group: B+
E-mail: rakibul84@gmail.com

Tamanna

Name: Tamanna Binta Zakaria
B.Sc. in EEE(AUST)
Blood Group: O+
E-mail: tamanna.zakaria@gmail.com

bushra

Name: Iffatul Bushra Siddiqui
B.Sc. in EEE(BRAC University)
Blood Group: A+
E-mail: bushras472@gmail.com

fatima

Name: Kazi Fatima Sharif
M.Sc. in EEE(AUST),B.Sc in EEE(AUST)
Blood Group: B+
E-mail: kazi.fatima.sharif@gmail.com

ELECTRONICS TECHNOLOGY

Tareq

(Department in Charge)
Name: Mohammad Nahid Murshed Tareq
B.Sc. in EEE(AUST)
Blood Group: B+
E-mail: tareqnm2@gmail.com

Zillur

Name: Md. Zillur Rahman
B.Sc. in EEE(DUET), M.B.A in HRM (DIU)
Blood Group: O+
E-mail: zilluraitvet@gmail.com

Ashraful

Name: Muhammad Ashraful Haque
B.Sc. in EEE(WUB)
Blood Group: B+
E-mail: shamim.rma@gmail.com

bipasha

Name: Nishat wahid Bipasha
B.Sc. in EEE(AUST)
Blood Group: O+
E-mail: bipashaaust@gmail.com

TEXTILE TECHNOLOGY

Talukder

(Department in Charge)
Name: Nazmul Alam Talakdar
B.Sc. in Textile(AUST)
Blood Group: A+
E-mail: n_alam1998@yahoo.com

sobur

Name: Md. Sobur Khan
B.Sc in Textile(AUST)
Blood Group: O+
E-mail: sobur_52tex@yahoo.com

rifat

Name: Riffat Islam
M.Sc. in textile Engineering(BuTex),B.Sc. in Textile Engneering(AUST)
Blood Group: B+
E-mail: islam.riffat@gmail.com

Lutfor

Name: Md. Lutfor Rahman (Shanzid)
M.Sc. in Textile Engineering(BUTEX) M.Sc. in Environmental Management(IUB),B.Sc. in Textile Engineering(AUST)
Blood Group: A+
E-mail: lutfor.shanzid@gmail.com

Sayem

Name: S. M. Abu Sayem
M.Sc. in Textile Engineering(DIU)
Blood Group: O+
E-mail: emontextile1563@gmail.com

Teachers of Related Subjects

Ansari

Name: Akid Mohammad Tanzir Ansari
Instructor: Physics

M.Sc. Physics(National University)
Blood Group: A+
E-mail: ansari1232004@gmail.com

Sadni

Name: Saadni Islam
Instructor: Physics

M.Sc.in Physics(DU),B.Sc.(Hons.) in Physics(DU)
Blood Group: A+
E-mail: saadniislam2020@gmail.com

Shahinur

Name: Md. Shahinur Rahman
Instructor: Mathematics

M. Sc. in Mathematics(National University)
Blood Group: B+
E-mail: Shahinmathe@gmail.com

Sadni

Name: Md.Khalilur Rahman
Instructor: Mathematic

M.Sc. in Math(RU)
Blood Group: A+
E-mail: naogaon.khalil@gmail.com

Shahinur

Name: Ms. Shamima Akhater Khan
Instructor: Bangla

M.A Bangla
Blood Group: O+
E-mail:

Sadni

Name: Lutfa Jahan
Instructor: Accounting

MBA(Accounting) (DU),Masters of Business studies,B.Com Hon’s.(Accounting)(Dhaka city College),
Blood Group: A+
E-mail: lutfajahan02@gmail.com

Shahinur

Name: Samira Saimoma
Instructor: Chamistry

P.hD.(FellowChem(Nanotechnology)(BUET), M.Phil(Chem)(BUET), M.Sc. Chemistry(NU), B.Sc.(Hons)Chemistry,NU
Blood Group: A+
E-mail: ksaraima@gmail.com

Sadni

Name: Razia Sultana Daisy
Instructor: English

M.A in English(NU),B.A. Hons. in English(NU)
Blood Group: AB+
E-mail: daisy.aitvet2015@gmail.com

Shimi

Name: Faijun Nesa Shimi
Instructor: Physics

M.Sc. in Physics (DU),B.Sc.(Hons.) in Physics(DU)
Blood Group: O+
E-mail: shimi23.nsn@gmail.com

Teachers in Asulia Campus

Mokaddes

Name: Mokaddes Ali
Jr.Instructor: Computer

BSc in Engg CSE (BUBT)
Blood Group: B+
E-mail: mokaddesali0707@gmail

Habib

Name: Md. Ahasan Habib
Jr.Instructor: Electrical

BSc in Engg EEE (ADUST)
Blood Group: B+
E-mail: habib.palash739@gmail.com

Helal

Name: Md. Helal Uddin
Jr.Instructor: Civil

BSc in Engg Civil (WUB)
Blood Group: AB+
E-mail: helal528549@gmail.com

Rana

Name: Rana Ahmed
Jr.Instructor: Civil

BSc in Engg Civil (WUB)
Blood Group: O+
E-mail: ranaahmedpi4@gmail.com

Hakim

Name: Md Abdul Hakim
Instructor: Electrical

B.Sc. In EEE (DUET)
Blood Group: B+
E-mail: rionduet@gmail.com

Sumi

Name: Suraiyea Akter Sumi
Jr.Instructor: Electrical

B.Sc in GUB(EEE)
Blood Group: A+
E-mail: inbox.sumi@gmail.com

STAFFS


01

Staff

Name: Mr. Md. Jahangir Alam
Educational Qualification:
Blood Group:
Post: SAO

02

Staff

Name: Mr. Md. Kabir Hossain
Educational Qualification: BA
Blood Group: B+
Post: UDA

03

Staff

Name: Mr. Md. Bellal Ali Khan
Educational Qualification:
Blood Group:
Post: Lab attendant

04

Staff

Name: Mr. Shamim Billa
Educational Qualification:
Blood Group:
Post: Lab attendant

05

Staff

Name: Mr. Md. Kamal Uddin
Educational Qualification:
Blood Group: B+
Post: Lab attendant

06

Staff

Name: Mr. Mahbubur Rahman
Educational Qualification:
Blood Group:
Post: Lab attendant

07

Staff

Name: Mr. Mir Md. Amir Hossain
Educational Qualification:
Blood Group:
Post: Lab attendant

08

Staff

Name: Mr. Azizul Haque
Educational Qualification:
Blood Group: O+
Post: Lab attendant

09

Staff

Name: Ms. Mosammat Rozina Akter
Educational Qualification:
Blood Group: A+
Post: Lab attendant

10

Staff

Name: Mr. Md. Monoar Hossain
Educational Qualification:
Blood Group:
Post: Lab attendant

11

Staff

Name: Mr. Sawpan Kumar Roy
Educational Qualification:
Blood Group: O+
Post: Lab attendant

12

Staff

Name: Mr. Abu Yousuf
Educational Qualification:
Blood Group: O+
Post: Lab attendant

13

Staff

Name: Mr. Md. Mahfuzer Rahman
Educational Qualification:
Blood Group:
Post: Lab attendant

14

Staff

Name: Mr. Feroz Alam Howlader
Educational Qualification:
Blood Group:
Post: Peon

15

Staff

Name: Moslima Bubly
Educational Qualification:
Blood Group: B+
Post: Peon